
Måltidskunskap och värdskap, Gastronomi III, Sommelleriehantverk, VT26, MÅ064G
Antal respondenter: 15
Antal svar: 8
Svarsfrekvens: 53,33 %
Kursansvarigs egen helhetsbild av kursen
Kommentar kring resultatet av studenternas kursvärdering
En sammanfattning av kursvärderingens fritextsvar
Eventuella händelser under kursens gång som påverkat resultatet av kursvärderingen
Kommentar kring examinationsresultat
Kommentar kring andra former av utvärdering som skett under kursen, exempelvis av enskilda läraktiviteter
Övriga kommentarer
Planerad kursutveckling
I vilken utsträckning har kursens innehåll och upplägg (t.ex. läraktiviteter, kursmaterial och examinationsuppgifter) hjälpt dig att nå kursens mål?
| I vilken utsträckning har kursens innehåll och upplägg (t.ex. läraktiviteter, kursmaterial och examinationsuppgifter) hjälpt dig att nå kursens mål? | Antal svar |
|---|---|
| 5 - Mycket hög | 0 (0,0%) |
| 4 | 3 (37,5%) |
| 3 | 1 (12,5%) |
| 2 | 3 (37,5%) |
| 1 - Mycket låg | 1 (12,5%) |
| Summa | 8 (100,0%) |
| Medelvärde | Standardavvikelse | Variationskoefficient | Min | Undre kvartil | Median | Övre kvartil | Max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| I vilken utsträckning har kursens innehåll och upplägg (t.ex. läraktiviteter, kursmaterial och examinationsuppgifter) hjälpt dig att nå kursens mål? | 2,8 | 1,2 | 42,4 % | 1,0 | 2,0 | 2,5 | 4,0 | 4,0 |
Jag kan efter avslutad kurs beskriva produktionssätt för drycker samt relatera dessa till dryckers egenskaper.
| Jag kan efter avslutad kurs beskriva produktionssätt för drycker samt relatera dessa till dryckers egenskaper. | Antal svar |
|---|---|
| 5. Håller helt med | 4 (50,0%) |
| 4. | 0 (0,0%) |
| 3. | 2 (25,0%) |
| 2. | 1 (12,5%) |
| 1. Håller inte alls med | 1 (12,5%) |
| Summa | 8 (100,0%) |
| Medelvärde | Standardavvikelse | Variationskoefficient | Min | Undre kvartil | Median | Övre kvartil | Max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jag kan efter avslutad kurs beskriva produktionssätt för drycker samt relatera dessa till dryckers egenskaper. | 2,4 | 1,6 | 67,3 % | 1,0 | 1,0 | 2,0 | 3,5 | 5,0 |
Jag kan efter avslutad kurs identifiera nyckelfaktorer som påverkar stil, sensorisk kvalitet och kommersiellt värde av dryck.
| Jag kan efter avslutad kurs identifiera nyckelfaktorer som påverkar stil, sensorisk kvalitet och kommersiellt värde av dryck. | Antal svar |
|---|---|
| 5. Håller helt med | 2 (25,0%) |
| 4. | 2 (25,0%) |
| 3. | 1 (12,5%) |
| 2. | 3 (37,5%) |
| 1. Håller inte alls med | 0 (0,0%) |
| Summa | 8 (100,0%) |
| Medelvärde | Standardavvikelse | Variationskoefficient | Min | Undre kvartil | Median | Övre kvartil | Max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jag kan efter avslutad kurs identifiera nyckelfaktorer som påverkar stil, sensorisk kvalitet och kommersiellt värde av dryck. | 2,6 | 1,3 | 49,6 % | 1,0 | 1,5 | 2,5 | 4,0 | 4,0 |
Jag kan efter avslutad kurs förklara produktion och konsumtion av drycker i relation till social och ekologisk hållbarhet.
| Jag kan efter avslutad kurs förklara produktion och konsumtion av drycker i relation till social och ekologisk hållbarhet. | Antal svar |
|---|---|
| 5. Håller helt med | 1 (12,5%) |
| 4. | 1 (12,5%) |
| 3. | 2 (25,0%) |
| 2. | 2 (25,0%) |
| 1. Håller inte alls med | 2 (25,0%) |
| Summa | 8 (100,0%) |
| Medelvärde | Standardavvikelse | Variationskoefficient | Min | Undre kvartil | Median | Övre kvartil | Max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jag kan efter avslutad kurs förklara produktion och konsumtion av drycker i relation till social och ekologisk hållbarhet. | 3,4 | 1,4 | 41,7 % | 1,0 | 2,5 | 3,5 | 4,5 | 5,0 |
Jag kan efter avslutad kurs genomföra sommelierhantverk i måltidsmiljö där relationen mellan provare, mottagare, rum och föremål kombineras till en gestaltning.
| Jag kan efter avslutad kurs genomföra sommelierhantverk i måltidsmiljö där relationen mellan provare, mottagare, rum och föremål kombineras till en gestaltning. | Antal svar |
|---|---|
| 5. Håller helt med | 1 (12,5%) |
| 4. | 3 (37,5%) |
| 3. | 2 (25,0%) |
| 2. | 2 (25,0%) |
| 1. Håller inte alls med | 0 (0,0%) |
| Summa | 8 (100,0%) |
| Medelvärde | Standardavvikelse | Variationskoefficient | Min | Undre kvartil | Median | Övre kvartil | Max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jag kan efter avslutad kurs genomföra sommelierhantverk i måltidsmiljö där relationen mellan provare, mottagare, rum och föremål kombineras till en gestaltning. | 2,6 | 1,1 | 40,4 % | 1,0 | 2,0 | 2,5 | 3,5 | 4,0 |
Jag kan efter avslutad kurs genomföra och förklara sommelierhantverk på en fördjupad nivå.
| Jag kan efter avslutad kurs genomföra och förklara sommelierhantverk på en fördjupad nivå. | Antal svar |
|---|---|
| 5. Håller helt med | 0 (0,0%) |
| 4. | 3 (37,5%) |
| 3. | 2 (25,0%) |
| 2. | 2 (25,0%) |
| 1. Håller inte alls med | 1 (12,5%) |
| Summa | 8 (100,0%) |
| Medelvärde | Standardavvikelse | Variationskoefficient | Min | Undre kvartil | Median | Övre kvartil | Max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jag kan efter avslutad kurs genomföra och förklara sommelierhantverk på en fördjupad nivå. | 3,1 | 1,1 | 36,0 % | 2,0 | 2,0 | 3,0 | 4,0 | 5,0 |
Jag kan efter avslutad kurs reflektera över och värdera den egna hantverkskunskapen, i relation till hantverksteori och hantverkmetod, samt beskriva det egna behovet av ytterligare kunskap och erfarenhet.
| Jag kan efter avslutad kurs reflektera över och värdera den egna hantverkskunskapen, i relation till hantverksteori och hantverkmetod, samt beskriva det egna behovet av ytterligare kunskap och erfarenhet. | Antal svar |
|---|---|
| 5. Håller helt med | 4 (50,0%) |
| 4. | 0 (0,0%) |
| 3. | 1 (12,5%) |
| 2. | 2 (25,0%) |
| 1. Håller inte alls med | 1 (12,5%) |
| Summa | 8 (100,0%) |
| Medelvärde | Standardavvikelse | Variationskoefficient | Min | Undre kvartil | Median | Övre kvartil | Max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jag kan efter avslutad kurs reflektera över och värdera den egna hantverkskunskapen, i relation till hantverksteori och hantverkmetod, samt beskriva det egna behovet av ytterligare kunskap och erfarenhet. | 2,5 | 1,7 | 67,6 % | 1,0 | 1,0 | 2,0 | 4,0 | 5,0 |
Vad tycker du har varit särskilt bra i kursen?
Finns det något som bör förändras eller utvecklas i kursen, i så fall vad?
Vilket omdöme vill du ge kursen som helhet?
| Vilket omdöme vill du ge kursen som helhet? | Antal svar |
|---|---|
| 5 - Mycket bra | 0 (0,0%) |
| 4 | 0 (0,0%) |
| 3 | 4 (50,0%) |
| 2 | 3 (37,5%) |
| 1 - Mycket dålig | 1 (12,5%) |
| Summa | 8 (100,0%) |
| Medelvärde | Standardavvikelse | Variationskoefficient | Min | Undre kvartil | Median | Övre kvartil | Max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vilket omdöme vill du ge kursen som helhet? | 2,4 | 0,7 | 31,3 % | 1,0 | 2,0 | 2,5 | 3,0 | 3,0 |