
Måltidskunskap och värdskap, Gastronomi V, Måltidsutveckling, HT25, MÅ068G
Antal respondenter: 32
Antal svar: 12
Svarsfrekvens: 37,50 %
Kursansvarigs egen helhetsbild av kursen
Kommentar kring resultatet av studenternas kursvärdering
En sammanfattning av kursvärderingens fritextsvar
Eventuella händelser under kursens gång som påverkat resultatet av kursvärderingen
Kommentar kring examinationsresultat
Kommentar kring andra former av utvärdering som skett under kursen, exempelvis av enskilda läraktiviteter
Övriga kommentarer
Planerad kursutveckling
I vilken utsträckning har kursens innehåll och upplägg (t.ex. läraktiviteter, kursmaterial och examinationsuppgifter) hjälpt dig att nå kursens mål?
| I vilken utsträckning har kursens innehåll och upplägg (t.ex. läraktiviteter, kursmaterial och examinationsuppgifter) hjälpt dig att nå kursens mål? | Antal svar |
|---|---|
| 5 - Mycket hög | 1 (8,3%) |
| 4 | 5 (41,7%) |
| 3 | 2 (16,7%) |
| 2 | 2 (16,7%) |
| 1 - Mycket låg | 2 (16,7%) |
| Summa | 12 (100,0%) |
| Medelvärde | Standardavvikelse | Variationskoefficient | Min | Undre kvartil | Median | Övre kvartil | Max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| I vilken utsträckning har kursens innehåll och upplägg (t.ex. läraktiviteter, kursmaterial och examinationsuppgifter) hjälpt dig att nå kursens mål? | 3,1 | 1,3 | 42,5 % | 1,0 | 2,0 | 3,5 | 4,0 | 5,0 |
Vad tycker du har varit särskilt bra i kursen?
Finns det något som bör förändras eller utvecklas i kursen, i så fall vad?
Vilket omdöme vill du ge kursen som helhet?
| Vilket omdöme vill du ge kursen som helhet? | Antal svar |
|---|---|
| 5 - Mycket bra | 1 (8,3%) |
| 4 | 4 (33,3%) |
| 3 | 1 (8,3%) |
| 2 | 4 (33,3%) |
| 1 - Mycket dålig | 2 (16,7%) |
| Summa | 12 (100,0%) |
| Medelvärde | Standardavvikelse | Variationskoefficient | Min | Undre kvartil | Median | Övre kvartil | Max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vilket omdöme vill du ge kursen som helhet? | 2,8 | 1,3 | 47,2 % | 1,0 | 2,0 | 2,5 | 4,0 | 5,0 |
Jag kan efter avslutad kurs innovera, planera, genomföra och kommunicera hållbara måltidskoncept, med stöd av en designprocess.
| Jag kan efter avslutad kurs innovera, planera, genomföra och kommunicera hållbara måltidskoncept, med stöd av en designprocess. | Antal svar |
|---|---|
| 5. Håller helt med | 5 (41,7%) |
| 4. | 4 (33,3%) |
| 3. | 1 (8,3%) |
| 2. | 1 (8,3%) |
| 1. Håller inte alls med | 1 (8,3%) |
| Summa | 12 (100,0%) |
| Medelvärde | Standardavvikelse | Variationskoefficient | Min | Undre kvartil | Median | Övre kvartil | Max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jag kan efter avslutad kurs innovera, planera, genomföra och kommunicera hållbara måltidskoncept, med stöd av en designprocess. | 2,1 | 1,3 | 62,9 % | 1,0 | 1,0 | 2,0 | 2,5 | 5,0 |
Jag kan efter avslutad kurs redogöra för en plats unika gastronomiska förutsättningar utifrån ett regenerativt synsätt.
| Jag kan efter avslutad kurs redogöra för en plats unika gastronomiska förutsättningar utifrån ett regenerativt synsätt. | Antal svar |
|---|---|
| 5. Håller helt med | 5 (41,7%) |
| 4. | 4 (33,3%) |
| 3. | 0 (0,0%) |
| 2. | 2 (16,7%) |
| 1. Håller inte alls med | 1 (8,3%) |
| Summa | 12 (100,0%) |
| Medelvärde | Standardavvikelse | Variationskoefficient | Min | Undre kvartil | Median | Övre kvartil | Max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jag kan efter avslutad kurs redogöra för en plats unika gastronomiska förutsättningar utifrån ett regenerativt synsätt. | 2,2 | 1,4 | 64,8 % | 1,0 | 1,0 | 2,0 | 3,0 | 5,0 |
Jag kan efter avslutad kurs beskriva och gestalta ett måltidskoncept med stöd av provningsmetodik, gastronomiska variabler, haptiska aspekter och estetiska kompositionsbegrepp.
| Jag kan efter avslutad kurs beskriva och gestalta ett måltidskoncept med stöd av provningsmetodik, gastronomiska variabler, haptiska aspekter och estetiska kompositionsbegrepp. | Antal svar |
|---|---|
| 5. Håller helt med | 4 (33,3%) |
| 4. | 4 (33,3%) |
| 3. | 2 (16,7%) |
| 2. | 1 (8,3%) |
| 1. Håller inte alls med | 1 (8,3%) |
| Summa | 12 (100,0%) |
| Medelvärde | Standardavvikelse | Variationskoefficient | Min | Undre kvartil | Median | Övre kvartil | Max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jag kan efter avslutad kurs beskriva och gestalta ett måltidskoncept med stöd av provningsmetodik, gastronomiska variabler, haptiska aspekter och estetiska kompositionsbegrepp. | 2,2 | 1,3 | 57,2 % | 1,0 | 1,0 | 2,0 | 3,0 | 5,0 |
Jag kan efter avslutad kurs planera och genomföra en fokusgruppsintervju samt sammanställa och analysera resultat.
| Jag kan efter avslutad kurs planera och genomföra en fokusgruppsintervju samt sammanställa och analysera resultat. | Antal svar |
|---|---|
| 5. Håller helt med | 2 (16,7%) |
| 4. | 5 (41,7%) |
| 3. | 2 (16,7%) |
| 2. | 1 (8,3%) |
| 1. Håller inte alls med | 2 (16,7%) |
| Summa | 12 (100,0%) |
| Medelvärde | Standardavvikelse | Variationskoefficient | Min | Undre kvartil | Median | Övre kvartil | Max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jag kan efter avslutad kurs planera och genomföra en fokusgruppsintervju samt sammanställa och analysera resultat. | 2,7 | 1,4 | 51,4 % | 1,0 | 2,0 | 2,0 | 3,5 | 5,0 |
Jag kan efter avslutad kurs definiera aspekter för vad som kännetecknar innovativt utvecklingsarbete i en grupp.
| Jag kan efter avslutad kurs definiera aspekter för vad som kännetecknar innovativt utvecklingsarbete i en grupp. | Antal svar |
|---|---|
| 5. Håller helt med | 5 (41,7%) |
| 4. | 3 (25,0%) |
| 3. | 2 (16,7%) |
| 2. | 1 (8,3%) |
| 1. Håller inte alls med | 1 (8,3%) |
| Summa | 12 (100,0%) |
| Medelvärde | Standardavvikelse | Variationskoefficient | Min | Undre kvartil | Median | Övre kvartil | Max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jag kan efter avslutad kurs definiera aspekter för vad som kännetecknar innovativt utvecklingsarbete i en grupp. | 2,2 | 1,3 | 61,7 % | 1,0 | 1,0 | 2,0 | 3,0 | 5,0 |
Jag kan efter avslutad kurs reflektera över gruppens gemensamma arbete och uttala egna utvecklingsbehov.
| Jag kan efter avslutad kurs reflektera över gruppens gemensamma arbete och uttala egna utvecklingsbehov. | Antal svar |
|---|---|
| 5. Håller helt med | 6 (50,0%) |
| 4. | 2 (16,7%) |
| 3. | 2 (16,7%) |
| 2. | 1 (8,3%) |
| 1. Håller inte alls med | 1 (8,3%) |
| Summa | 12 (100,0%) |
| Medelvärde | Standardavvikelse | Variationskoefficient | Min | Undre kvartil | Median | Övre kvartil | Max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jag kan efter avslutad kurs reflektera över gruppens gemensamma arbete och uttala egna utvecklingsbehov. | 2,1 | 1,4 | 66,2 % | 1,0 | 1,0 | 1,5 | 3,0 | 5,0 |